System rozgrywek piłkarskich w Polsce składa się z ośmiu poziomów. Na każdym z nich określone drużyny toczą zaciętą sportową rywalizację. Głównym celem każdego polskiego klubu jest możliwość grania meczów, w jak najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli ekstraklasie. Jest to szczebel, który kończy zdobywanie wszystkich ligowych poziomów. Ekstraklasa dla wygranej drużyny oznacza zdobycie tytułu Mistrza Polski.

Ile kolejek ma ekstraklasa?

W obecnym czasie rozgrywki w ekstraklasie składają się z 34 kolejek. Każde ze spotkań rozgrywane jest metodą kołową pomiędzy drużynami. Oznacza to, że każda para drużyn rozgrywa między sobą dwa mecze. Jeden z nich jako goście drugi zaś w roli gospodarza. 

Drużyna, która w danym spotkaniu zwycięża, dostaje 3 punkty, jeśli zremisuje uzyska 1 punkt, a za porażkę otrzyma 0 punktów. Wygranie ekstraklasy jest równoznaczne ze zdobyciem tytułu Mistrza Polski oraz zakwalifikowana się do eliminacji Ligów Mistrzów UEFA. Jednak nie tylko mistrzowie zdobywają możliwość grania na światowym szczeblu. 

Również zajęcie drugiego i trzeciego miejsca upoważnia do gry w Lidze Konferencji UEFA. Zajęcie ostatniego miejsca w Ekstraklasie w czasie trwania sezonu 2020/2021 oznaczało spadek zespołu do I ligi. Sezon 2021/2022 wprowadził zasadę, że 3 ostatnie zespoły spadają w tabeli poniżej ekstraklasy. 

Ekstraklasa: liczba drużyn

Sezon ekstraklasa 2022 zaczął się 23 lipca 2021 roku. Koniec rozgrywek odbył się 21 maja 2022 roku. W poprzednich sezonach w rozgrywkach brało udział 16 zespołów. W tym sezonie liga została zreformowana i rozszerzona o dwie drużyny, co nie miało miejsca od 23 lat. W sezonie 2021/2022 po raz pierwszy ekstraklasę opuściły trzy ostatnie drużyny w tabeli, a w ich miejsce awansują zespoły, które zajęły dwa pierwsze miejsca w 1 lidze.

Jakie są kluby ekstraklasy

W sezonie 2021/2022 ekstraklasa drużyny przedstawiały się następująco:

 1. Legia Warszawa,
 2. Raków Częstochowa,
 3. Pogoń Szczecin,
 4. Śląsk Wrocław,
 5. Warta Poznań,
 6. Piast Gliwice,
 7. Lechia Gdańsk,
 8. Zagłębie Lubin,
 9. Jagiellonia Białystok,
 10. Górnik Zabrze,
 11. Lech Poznań,
 12. Wisła Płock,
 13. Wisła Kraków,
 14. Cracovia,
 15. Stal Mielec,
 16. Radomiak Radom,
 17. Bruk-Bet Termalica Naciecza,
 18. Górnik Łęczna.

Kto zagra w ekstraklasie w sezonie 2022/23?

Pierwsza 15 pozostała bez zmian. Jak wyżej wspomniano, trzy najsłabsze drużyny spadły poniżej tabeli zaś ich miejsce zajęli:

 • Miedź Legnica,
 • Widzew Łódź.

Ostatnia, to jest 18 drużyna zostanie wyłoniona po barażach, czyli turnieju barażowym, którego wygrana oznacza miejsce w ekstraklasie. Rozgrywa się on pomiędzy zespołami, które w I lidze zajęły pozycję od 3 do 6 i mają potrzebną licencję.

Mecze ligowe ekstraklasa

W efekcie rozszerzenia ekstraklasy do 18 drużyn każda kolejka liczy aż dziewięć meczów (w poprzednich sezonach było ich osiem). Standardowym rozwiązaniem czasowym meczów w ekstraklasie są dwa mecze w piątki, trzy w soboty i niedziele oraz jeden w poniedziałek.

Ponadto są dwie rundy rozgrywek: zimowa oraz wiosenna. Na początku rozgrywane są mecze drużyn występujących w roli gospodarzy, a kolejno jako goście. Od sezonu 2013/2014 po 30 kolejce następuje podział drużyn na dwie grupy: spadkową oraz mistrzowską. Po tym odbywa się jeszcze siedem kolejek. Od sezonu 2022 zniesiono formę podziały punktów po sezonie zasadniczym, jednak wciąż istnieje podział na dwie grupy w fazie finałowej.

Liga polska ekstraklasa tabela

Tabela to święty Graal dla wszystkich fanów piłki nożnej. To właśnie dzięki niej każdy może stale monitorować postępy drużyn. Tabela ukazuje ich pozycje, strzelone gole, skład drużyny oraz wyniki każdego z meczów u siebie, jak i w roli gospodarza.

W tabeli drużyny ustawiane są w kolejności od tej, która ma najwięcej punktów po ten zespół, który ma ich najmniej. 

Tabela zawiera również:

 •  liczbę zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek,
 • różnicę bramek w meczach bezpośrednich oraz różnice bramek w całym cyklu rozrywek,
 • liczbę punktów zdobytych w meczach bezpośrednich,
 • liczbę zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek,
 • liczbę zdobytych zwycięstw w całym cyklu rozgrywek,
 • odjęte punkty za czerwone bądź żółte kartki. 

Po rozegraniu wszystkich rozgrywek, punkty z tabeli są sumowane. Drużyna, która zdobywa największą ilość punktów, zostaje Mistrzem Polski. Tytuł ten może zarówno utrzymać, jak i stracić w kolejnym sezonie ekstraklasy.

Ekstraklasa obecny mistrz

Obecnym Mistrzem Polski został Lech Poznań, który w ostatnim meczu w rozgrywkach pokonał Zagłębie Lubin z wynikiem 2:1. Jest to już ósme zwycięstwo tej drużyny w ekstraklasie. Podczas ostatniego sezonowego meczu pożegnało się z zespołem aż trzech zawodników, wśród nich był między innymi Mateusz Skrzypczak oraz Jakub Kamiński.

Sezon 2021/2022 ekstraklasy dobiegł końca. Jednak już w piątek 15 lipca zostanie rozegrane pierwsze spotkanie kolejnego sezonu. Będą to dość nietypowe rozgrywki z racji mistrzostw świata w Katarze. Przerwy w rozgrywkach zaczną się przez to już w połowie listopada, a piłkarze ekstraklasy wrócą do gry w styczniu